NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Тонът на времето Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен
5005
Тонът на времето

Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“. Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров

| 04 Август 2024, 13:53 ч.
Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен
Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен
Снимка © БТА

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. 

Световна премиера на документалния филм The making of Nostradamus с участието на Николо Коцев ще се състои на 27 септември в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.

Ще бъде представена и книгата с либрето на рокоперата „Нострадамус“. Предвидена е и изложба, която представя създаването и реализацията на музикалната творба.  

Пред ноември 2017 година в Русе е световната премиера на рокоперата, написана от Николо Коцев. Режисьор на постановката е Орлин Дяков, диригент е Найден Тодоров, а сценограф - Иван Иванов-Йоаний. Дизайнер на костюмите е Николай Бузов, а музикален директор е Николо Коцев. Участват оркестър, хор и балет на Държавната опера в Русе, както и група „Кикимор

Мариус Куркински ще покаже в родния си град Варна своето най-ново представление „Нашенец“ по Чудомир, което е в програмата на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. 

Както каза главният координатор на форума Асен Терзиев, именно известният ни артист в средата на 90-те години превърна моноспектаклите в нещо изключително харесвано и от специалисти, и от широката публика, а с „Дамата с кученцето“ по Чехов, където влиза в няколко роли, той създаде своеобразен култ. 

Куркински е поставил в тази театрална форма проза на Антон П. Чехов, Андрей Платонов и Джулиан Барнс, библейски текстове. От 2006 г. насам интересът му е основно към български автори, един от които е Николай Хайтов. С моноспектакъла по разказите на големия български хуморист Чудомир, Мариус Куркински отбелязва 30 години сценична дейност. В своя спектакъл той пресъздава типичното за автора о

Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.

На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.

Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.

Русенският музей получи като дарение шестнайсетмилиметров кинопрожекционен апарат "Украйна 5".

Той е произведен преди 50 години и е притежание на Едварт Лебикян, като е използван за домашни прожекции. Това съобщи Силвия Трифонова от културния институт. 

Тя обясни, че читалища, клубове и места, в които е имало подвижни кина, са се снабдявали с киноленти по заявка, изпълнявана от съществуващото тогава Държавно предприятие "Разпространение на филми" - Горна Оряховица, а пратките пристигали в специални кутии чрез Български държавни железници. 

Дарението включва и оригинален звукоусилвател, предназначен за машината.

Трифонова каза още, че Едварт Лебикян и неговият брат Хачик Лебикян са запалени кинолюбители, а страстта им към киното и фотографията се формира от баща им. 

Двамата братя дарили на музея в края на миналата година стъклени

Инсталацията „Потящите се“ на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 година. Победителят в конкурса бе обявен тази вечер в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

По време на събитието бе открита изложба, показваща произведенията на всички номинирани творци. Това са Александър Лазарков, Диана Бункин, Кристина Ненова, Невелин Иванов, rawlab (Радина Йотова и Рослана Йотова) и Цветомира Борисова. Куратор е Марина Славова.

Отличената творба е свързана с темата за горещината и потта, издигайки ги от банален разговор до вдъхновение за съставянето на манифест. Героите на произведението надмогват телесността си и доброволно се отдават на градската жега, изучавайки я независимо от физическия дискомфорт, който тя носи, пише авторката в текста си към творбата. Борисова отбелязва, че изпотяването не е явление, предизвикващо срам или погн

Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“. 

Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров.

Темата на биеналето по скулптура в Шумен беше "Оттука започва България", по химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. Автори от различни градове, всеки със собствена стилистика се включиха, съобщи Калоян Тодоров.

„Бехчет Данаджъ е изобразил в камък първия владетел на България хан Аспарух. Дарин Ганчев е събрал в работата си всички символи на племената, които са били по нашите земи. Скулптурата на Гълъбин Христов напомня, че не може една държава да се съзаде без религия. Моята скулптура е на лъв като символ на страната ни и като част от гербовете на България. Следващата работа е на Михаил Деведжиев, която изобразява конница с меча на владетеля. Последната творба е на Десислава Досева, която е изобразила духа на България, представен като кон, излизащ от камъка", коментира Тодоров.

Темата на биеналето ме накара за изследвам кое за мен представлява държавата ни, затова избрах образа на кон, каза Досева. 

Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация. 

„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.

В събитието ще участват дуо в състав  Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.

До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите. 

Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива

Фестивалът "Сан Фермин" започна в Памплона, Испания, съобщи АФП. Хиляди хора се събраха по обяд с викове "Да живее Сан Фермин".

Празниците, които съществуват още от Средновековието, са повод за концерти, религиозни шествия, фойерверки, Основната атракция остава пускането на бикове всяка сутрин в осем часа сутринта. Първото пускане е насрочено за неделя. Стотици хора, търсещи силни емоции, тичат по улиците на Памплона на около 850 м пред шест бика. Състезанието завършва на градската арена за корида, по време на която шестте бика трябва да бъдат умъртвени.

Всяка година се регистрират десетки наранявания и дори смъртни случаи. Последният смъртен случай беше през 2009 г., когато 27-годишен испанец беше прободен от бик. От 1911 г., когато започват да се събират данни за случилото се по празниците, са загинали най-малко 16 участници. 

Актьорите Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю, които имат номинации за награда "Оскар", трудно могат да обяснят как се създава химия на екрана, но в новия си романтичен филм We Live in Time, чиято премиера се състоя на Международния филмов фестивал в Торонто, тя е силно изразена, предаде АФП.

"Беше вълшебно изживяване", сподели 28-годишната британска актриса пред АФП малко след премиерата на продукцията. 

Филмът разказва историята на готвачка (Пю) и  служител на компанията за зърнени храни  (Гарфийлд), които се срещат по възможно най-неудобния начин: тя го прегазва с колата си.

Режисьорът Джон Кроули повежда публиката на интимно пътешествие из тяхната любовна история - от запознанства и горещ секс, през създаване на семейство и борба с рака, но без да се спазва определен ред.

Според Пю двамата актьори научават повече за героите си и един за друг

„Червената къща“ отново отваря врати за култура в София и отправя покана към творците от независимата сцена, съобщават от Artvent

По думите им „преоткриването“ на пространството на столичната улица „Любен Каравелов“ 15 е планирано за тази есен. Зад идеята и реализирането стои Artvent – компания, която през последните три години създава, организира и разпространява театрални и музикални продукции в страната и чужбина. 

От юни е отправена отворена покана за представяне на артистични идеи, които да бъдат включени в репертоара на сцената на „Червената къща“ за сезон 2024/2025 г. 

Плановете са сцената да бъде домакин на творчески произведения от различни сфери на изкуството – театър, кино, литература, танц, фотография, видеография, визуални и дигитални изкуства.

И в момента „

На 19 юли се навършват 190 години от рождението на един от най-значимите художници от епохата на импресионизма – Едгар Дега. Познат е не само с картините си на изящни балерини, но и с творбите си на скулптор. Той е от тези творци, допринесли за оформянето на пейзажа на изобразителното изкуство през следващите години. 

Дега е роден в Париж през 1834 г. в заможно банкерско семейство, а истинското му име е Илер Жермен Едгар дьо Га. Баща му Огюст е банкер, а майка му Селестин е американка от Ню Орлиънс.

Още от дете Дега проявява артистичните с дарби, които баща му забелязва. Огюст е ценител и любител на изкуството и насърчава таланта на сина си да рисува, като често го води в парижките музеи. 

Дега получава класическо образование в лицея „Луи Льо Гран“ в Париж. През 1853 г., на 18-годишна възраст му се разрешава да копира италиански ренесансови картини в Лувъ

„Понеже 9-10 дни не стигат за задълбочена разработка върху камък, идеята беше да е разпознаваем, да има градация в изразните средства и пластичните изкази. За мен беше изключително полезен пленера, защото в този кратък формат се научава много от колегите", коментира тя.

Скулптурите стоят много добре в „Сцената" в парк „Кьошкове“, добави Калоян Тодоров. Общината е положила усилия да поизчисти малко, да пооправи тази забравена сцена, допълни той.

Музиката, скулптурата и фотографията са съвместими успешно днес в „Сцената", каза още Десислава Досева. „Ние, скулпторите, изобразявахме авторски и художествено създаването на България, докато студентите, участници в пленера „Шумен познат и непознат“ създаваха документалистика в друг формат", подчерта тя. По думите това, че участниците са събрани от различни университети и школи в страната, прави интересни биеналето и пространството, в което са изложени скулптурите.

Както съобщихме, „Акага“ ще свири в пълен състав в Шумен днес. Даниела Вичева, старши експерт в Община Шумен, заяви, че културното събитие събира три изкуства - музика, скулптура и фотография.

Припомняме, че в Националното биенале по скулптура „Шуменско плато" участваха Калоян Тодоров и Бехчет Данаджъ от Шумен, Гълъбин Христов от Велико Търново, Дарин Ганчев от Мездра, Десислава Досева от София и Михаил Деведжиев от Смолян.

Във фотографския пленер в Шумен се включиха шестима студенти от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”: Адриана Петкова, Божидара Гроздева, Анастасия Иванова, Евгени Йовчев, Едис Вели, Симона Белчева.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. ...
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Тонът на времето
5005
Тонът на времето

Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“.

| 04 Август 2024, 13:53 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен
Скулптури от Националното биенале „Шуменско плато“ и фотографии от пленер са представени в парк „Кьошкове“ в Шумен
Снимка © БТА

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. 

Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“. 

Световна премиера на документалния филм The making of Nostradamus с участието на Николо Коцев ще се състои на 27 септември в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.

Ще бъде представена и книгата с либрето на рокоперата „Нострадамус“. Предвидена е и изложба, която представя създаването и реализацията на музикалната творба.  

Пред ноември 2017 година в Русе е световната премиера на рокоперата, написана от Николо Коцев. Режисьор на постановката е Орлин Дяков, диригент е Найден Тодоров, а сценограф - Иван Иванов-Йоаний. Дизайнер на костюмите е Николай Бузов, а музикален директор е Николо Коцев. Участват оркестър, хор и балет на Държавната опера в Русе, както и група „Кикимор

Мариус Куркински ще покаже в родния си град Варна своето най-ново представление „Нашенец“ по Чудомир, което е в програмата на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. 

Както каза главният координатор на форума Асен Терзиев, именно известният ни артист в средата на 90-те години превърна моноспектаклите в нещо изключително харесвано и от специалисти, и от широката публика, а с „Дамата с кученцето“ по Чехов, където влиза в няколко роли, той създаде своеобразен култ. 

Куркински е поставил в тази театрална форма проза на Антон П. Чехов, Андрей Платонов и Джулиан Барнс, библейски текстове. От 2006 г. насам интересът му е основно към български автори, един от които е Николай Хайтов. С моноспектакъла по разказите на големия български хуморист Чудомир, Мариус Куркински отбелязва 30 години сценична дейност. В своя спектакъл той пресъздава типичното за автора о

Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.

На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.

Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.

Русенският музей получи като дарение шестнайсетмилиметров кинопрожекционен апарат "Украйна 5".

Той е произведен преди 50 години и е притежание на Едварт Лебикян, като е използван за домашни прожекции. Това съобщи Силвия Трифонова от културния институт. 

Тя обясни, че читалища, клубове и места, в които е имало подвижни кина, са се снабдявали с киноленти по заявка, изпълнявана от съществуващото тогава Държавно предприятие "Разпространение на филми" - Горна Оряховица, а пратките пристигали в специални кутии чрез Български държавни железници. 

Дарението включва и оригинален звукоусилвател, предназначен за машината.

Трифонова каза още, че Едварт Лебикян и неговият брат Хачик Лебикян са запалени кинолюбители, а страстта им към киното и фотографията се формира от баща им. 

Двамата братя дарили на музея в края на миналата година стъклени

Инсталацията „Потящите се“ на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 година. Победителят в конкурса бе обявен тази вечер в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

По време на събитието бе открита изложба, показваща произведенията на всички номинирани творци. Това са Александър Лазарков, Диана Бункин, Кристина Ненова, Невелин Иванов, rawlab (Радина Йотова и Рослана Йотова) и Цветомира Борисова. Куратор е Марина Славова.

Отличената творба е свързана с темата за горещината и потта, издигайки ги от банален разговор до вдъхновение за съставянето на манифест. Героите на произведението надмогват телесността си и доброволно се отдават на градската жега, изучавайки я независимо от физическия дискомфорт, който тя носи, пише авторката в текста си към творбата. Борисова отбелязва, че изпотяването не е явление, предизвикващо срам или погн

Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров.

Темата на биеналето по скулптура в Шумен беше "Оттука започва България", по химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. Автори от различни градове, всеки със собствена стилистика се включиха, съобщи Калоян Тодоров.

Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация. 

„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.

В събитието ще участват дуо в състав  Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.

До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите. 

Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива

Фестивалът "Сан Фермин" започна в Памплона, Испания, съобщи АФП. Хиляди хора се събраха по обяд с викове "Да живее Сан Фермин".

Празниците, които съществуват още от Средновековието, са повод за концерти, религиозни шествия, фойерверки, Основната атракция остава пускането на бикове всяка сутрин в осем часа сутринта. Първото пускане е насрочено за неделя. Стотици хора, търсещи силни емоции, тичат по улиците на Памплона на около 850 м пред шест бика. Състезанието завършва на градската арена за корида, по време на която шестте бика трябва да бъдат умъртвени.

Всяка година се регистрират десетки наранявания и дори смъртни случаи. Последният смъртен случай беше през 2009 г., когато 27-годишен испанец беше прободен от бик. От 1911 г., когато започват да се събират данни за случилото се по празниците, са загинали най-малко 16 участници. 

Актьорите Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю, които имат номинации за награда "Оскар", трудно могат да обяснят как се създава химия на екрана, но в новия си романтичен филм We Live in Time, чиято премиера се състоя на Международния филмов фестивал в Торонто, тя е силно изразена, предаде АФП.

"Беше вълшебно изживяване", сподели 28-годишната британска актриса пред АФП малко след премиерата на продукцията. 

Филмът разказва историята на готвачка (Пю) и  служител на компанията за зърнени храни  (Гарфийлд), които се срещат по възможно най-неудобния начин: тя го прегазва с колата си.

Режисьорът Джон Кроули повежда публиката на интимно пътешествие из тяхната любовна история - от запознанства и горещ секс, през създаване на семейство и борба с рака, но без да се спазва определен ред.

Според Пю двамата актьори научават повече за героите си и един за друг

„Червената къща“ отново отваря врати за култура в София и отправя покана към творците от независимата сцена, съобщават от Artvent

По думите им „преоткриването“ на пространството на столичната улица „Любен Каравелов“ 15 е планирано за тази есен. Зад идеята и реализирането стои Artvent – компания, която през последните три години създава, организира и разпространява театрални и музикални продукции в страната и чужбина. 

От юни е отправена отворена покана за представяне на артистични идеи, които да бъдат включени в репертоара на сцената на „Червената къща“ за сезон 2024/2025 г. 

Плановете са сцената да бъде домакин на творчески произведения от различни сфери на изкуството – театър, кино, литература, танц, фотография, видеография, визуални и дигитални изкуства.

И в момента „

На 19 юли се навършват 190 години от рождението на един от най-значимите художници от епохата на импресионизма – Едгар Дега. Познат е не само с картините си на изящни балерини, но и с творбите си на скулптор. Той е от тези творци, допринесли за оформянето на пейзажа на изобразителното изкуство през следващите години. 

Дега е роден в Париж през 1834 г. в заможно банкерско семейство, а истинското му име е Илер Жермен Едгар дьо Га. Баща му Огюст е банкер, а майка му Селестин е американка от Ню Орлиънс.

Още от дете Дега проявява артистичните с дарби, които баща му забелязва. Огюст е ценител и любител на изкуството и насърчава таланта на сина си да рисува, като често го води в парижките музеи. 

Дега получава класическо образование в лицея „Луи Льо Гран“ в Париж. През 1853 г., на 18-годишна възраст му се разрешава да копира италиански ренесансови картини в Лувъ

„Бехчет Данаджъ е изобразил в камък първия владетел на България хан Аспарух. Дарин Ганчев е събрал в работата си всички символи на племената, които са били по нашите земи. Скулптурата на Гълъбин Христов напомня, че не може една държава да се съзаде без религия. Моята скулптура е на лъв като символ на страната ни и като част от гербовете на България. Следващата работа е на Михаил Деведжиев, която изобразява конница с меча на владетеля. Последната творба е на Десислава Досева, която е изобразила духа на България, представен като кон, излизащ от камъка", коментира Тодоров.

Темата на биеналето ме накара за изследвам кое за мен представлява държавата ни, затова избрах образа на кон, каза Досева. 

„Понеже 9-10 дни не стигат за задълбочена разработка върху камък, идеята беше да е разпознаваем, да има градация в изразните средства и пластичните изкази. За мен беше изключително полезен пленера, защото в този кратък формат се научава много от колегите", коментира тя.

Скулптурите стоят много добре в „Сцената" в парк „Кьошкове“, добави Калоян Тодоров. Общината е положила усилия да поизчисти малко, да пооправи тази забравена сцена, допълни той.

Музиката, скулптурата и фотографията са съвместими успешно днес в „Сцената", каза още Десислава Досева. „Ние, скулпторите, изобразявахме авторски и художествено създаването на България, докато студентите, участници в пленера „Шумен познат и непознат“ създаваха документалистика в друг формат", подчерта тя. По думите това, че участниците са събрани от различни университети и школи в страната, прави интересни биеналето и пространството, в което са изложени скулптурите.

Както съобщихме, „Акага“ ще свири в пълен състав в Шумен днес. Даниела Вичева, старши експерт в Община Шумен, заяви, че културното събитие събира три изкуства - музика, скулптура и фотография.

Припомняме, че в Националното биенале по скулптура „Шуменско плато" участваха Калоян Тодоров и Бехчет Данаджъ от Шумен, Гълъбин Христов от Велико Търново, Дарин Ганчев от Мездра, Десислава Досева от София и Михаил Деведжиев от Смолян.

Във фотографския пленер в Шумен се включиха шестима студенти от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”: Адриана Петкова, Божидара Гроздева, Анастасия Иванова, Евгени Йовчев, Едис Вели, Симона Белчева.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.